Baseny termalne w Cieplicach już za dwa lata

Projekt budowy kompleksu basenów termalnych w Cieplicach dostanie prawie 20 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. W piątek trafił na zaktualizowaną listę projektów unijnego programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przygotowuje ją Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W nowym wykazie znalazło się 112 projektów z całej Polski. Są to najważniejsze inwestycje, które dostaną dofinansowanie bez udziału w konkursie.
Tak ma wyglądać aquapark, który chce wybudować jeleniogórski samorząd.

– To przedsięwzięcia o strategicznym znaczeniu, których wdrożenie przyczynia się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego – informuje ministerstwo.
Cieplickie termy awansowały na listę podstawową z miejsca rezerwowego. Inwestorem będzie gmina Jelenia Góra. Baseny mają powstać na dwóch hektarach kupionych od fabryki PM Poland. Kilkadziesiąt metrów od płotu zakładu znajduje się odwiert źródła C-1, skąd miałaby być czerpana gorąca woda do ogrzewania basenów. Dodatkowym walorem jest położenie tuż przy parku Zdrojowym.

– Z tych powodów to najlepsza lokalizacja tej inwestycji – uważa Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa i do niedawna zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Kompleks pomieści dwa baseny letnie i kilka pływalni pod dachem.
– Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy pod koniec 2011 – informuje Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta miasta.
Przed Jelenią Górą stoi jednak bardzo poważne wyzwanie. Ponieważ obiekt ma kosztować w sumie około 48 mln zł, a Unia sfinansuje go w 40 procentach, gmina musi zdobyć resztę pieniędzy. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy zaciągnie kredyt czy wypuści miejskie obligacje.

Mieszkańcy miasta na kompleks basenów czekają już ponad 10 lat. Inwestycja sprawi, że w końcu zostanie zagospodarowana woda z gorących źródeł, która jest obecnie wykorzystywana w niewielkim stopniu przez Uzdrowisko Cieplice.

Termy w Cieplicach będą miały prawie 6 tys. metrów kwadratowych. Z tego baseny zajmą ponad 1,1 tys. mkw. Obiekt pomieści liczne atrakcje: leżanki wodne, dziką rzekę, gejzery, grotę, parasol wodny i cztery zjeżdżalnie. W kompleksie zaprojektowano też zespół odnowy biologicznej z saunami, łaźnią parową, biczami wodnymi, grotą śnieżną, tepidarium z ogrodem zimowym, pomieszczeniami masażu i lodową fontanną.

Rafał Święcki – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz