Dom Gerharta Hauptmanna

Jagniątków

Jedną z największych atrakcji turystycznych Jagniątkowa jest willa „Wiesenstein” zbudowana na początku XX-tego wieku przez Gerharta Hauptmanna, wybitnego pisarza, laureata nagrody Nobla przyznanej mu w roku 1912 w dziedzinie literatury. W tym domu Gerhart Hauptmann mieszkał aż do śmierci w czerwcu 1946 roku.

Wiesenstein

Masywny, podobny w bryle do zamku dom, będący pod względem architektonicznym mieszanką historyzmu i neorenesansu powstał w latach 1900 – 1901 według projektu berlińskiego architekta Hansa Griesebacha. Zbudowana na granitowej skale siedziba zwana Wiesenstein, czyli Łąkowy Kamień, otoczona ponad półtorahektarowym parkiem, powstała w zamyśle jako willa widokowa, z której rozpościerał się rozległy widok na pobliskie Karkonosze.

Dom Gerharta Hauptmanna

Do muzeum „Domu Gerharta Hauptmanna” wchodzi się przez rozległy reprezentacyjny hol, zwany także Halą Rajska ze względu na tematykę malowideł ściennych, tworzących szczególna atmosferę tego miejsca. Polichromie ozdabiające strop i ściany dawnego pokoju dziennego były prezentem z okazji 60-tych urodzin pisarza od Maxa Pikusa, słynnego mecenasa sztuki i przyjaciela Hauptmanna. Autorem wykonanych 1922 roku malowideł był Johannes Maximilian Avenarius.

Muzeum Gerharta Hauptmanna

Zwiedzającym muzeum udostępniono pracownię pisarza, bibliotekę oraz pokój muzyczny, gdzie aktualnie organizowane są wystawy czasowe. W dawnej jadalni prezentowana jest obecnie interaktywna, multimedialna wystawa przedstawiająca biografię noblisty, a także filmy archiwalne i dokumenty filmowo – dźwiękowe pokazujące pisarza czytającego swoje utwory. Wśród inny prezentowany jest również dokument filmowy pokazujący ostatnia drogę Hauptmanna i jego pogrzeb na wyspie Hiddensee.
Na półpiętrze schodów zwraca uwagę odlana w brązie głowa artysty, który zresztą zostawił po sobie więcej takich pamiątek. Z wszystkich domów, w których mieszkał Hauptmann, willa Wiesenstein odzwierciedla bowiem chyba najlepiej złożony charakter pisarza, a zgromadzone w niej eksponaty tworzą pełną i konsekwentną dokumentację życia i twórczości śląskiego noblisty.

Dodaj komentarz