Jan Miodek w Jagniątkowie

22 listopada spotkanie z prof. Janem Miodkiem -wybitnym językoznawcą, piszącym i opowiadającym o kulturze języka polskiego; profesorem i dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; członkiem Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego.

  • 22 listopada o godz. 16. – Spotkanie z prof. Janem Miodkiem, organizowane w ramach cyklicznych „Rozmów przy kominku”, które organizowane z myślą o podtrzymaniu tradycji obiektu, który od początku istnienia był miejscem spotkań przedstawicieli środowisk kultury, sztuki oraz polityki.
    Wykład z popularnego cyklu pt. „Ojczyzna polszczyzna”, wygłosi uznany badacz języka polskiego, w tym również kultury niemieckojęzycznego Śląska, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, – prof. dr hab. Jan Miodek. Podczas spotkania będą też dostępne do nabycia jego książki.
  • 1 grudnia godz. 17. – Otwarcie wystawy wycinanek MARII LOUISE KAEMPFFE, niemieckiej artystki, potrafiącej w nadzwyczajny sposób ożywiać i odnawiać tradycyjną sztukę wycinanek. Inspiracje twórcze zbierała podczas licznych podróży, które m.in. zaprowadziły ją także do Chin, impulsy do twórczości oraz wykształcenie uzyskała we Wrocławiu i Wałbrzychu. Oprócz wycinanek ze spuścizny śląskiej artystki wystawę uzupełnią rodzinne fotografie i dokumenty. Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie prezentowana będzie do końca lutego 2009.
  • 12 grudnia – III KARKONOSKA WIGILIA LITERACKA.
    W szczególnym i podniosłym przedświątecznym czasie, w domu noblisty śląskiego – Gerharta Hauptmanna spotkanie środowisk twórczych regionu jeleniogórskiego, któremu towarzyszyć będzie prezentacja tomiku wierszy o Jeleniej Górze – zwycięzcy konkursu zorganizowanego wcześniej we współpracy ze stowarzyszeniem „W cieniu Lipy Czarnoleskiej”.

Z historii obiektu

Willa „Wiesenstein” – Łąkowy Kamień należała do niemieckiego pisarza – noblisty Gerharta Hauptmanna (1862 – 1946). Dom zbudowano na skale u samego podnóża Karkonoszy w 1901 roku według projektu architekta Hansa Griesebacha. Powstała wpisana w krajobraz secesyjna budowla z dwiema basztami i ciekawie rozplanowanymi pomieszczeniami.

Na szczególną uwagę zasługuje Rajska Hala ozdobiona polichromiami śląskiego malarza Avenariusa.
Otoczenie domu pisarz osobiście obsadził różnorodnymi drzewami i krzewami. Tu też żył i tworzył do śmierci w 1946 r.

Od 2001 roku obiekt stał się centrum spotkań i wymiany polsko – czesko – niemieckiej oraz Muzeum „Dom Gerharta Hauptmanna”, będąc jednocześnie międzynarodowym ośrodkiem kulturalnym.

Muzeum

Statutowe cele muzeum to: kultywowanie wielokulturowego dziedzictwa Dolnego Śląska, przechowywanie i udostępnianie spuścizny Gerharta Hauptmanna oraz zbiorów związanych z kulturą i literaturą Śląska.
Na ekspozycję stałą składają się pamiątki związane z twórczością i życiem noblisty, m. in. jego sprzęty, listy, pierwsze wydania dzieł.

Miejsce: Jelenia Góra – Jagniątków

Muzeum otwarte od wtorku do niedzieli od godz. 9.do 16. W poniedziałki nieczynne.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz