Jelenia Góra i Jeleniogórzanie relacja z wernisażu

W dniu 31.08.2009 roku – w Osiedlowym Domu Kultury Zabobrze odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2009” zorganizowaną przez Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne i ODK – Galerię „Promocje”. Sala wystawowa mieści się w popularnym „Blaszaku” w centrum dzielnicy Jeleniej Góry – Zabobrza, która wbrew pierwotnym opiniom, że jest „kamienna pustynią”, teraz jest całkiem zielona i pięknieje nam z dnia na dzień… A więc, przeprawmy się przez Bóbr, naprawdę warto spojrzeć na nasze osiedle pozytywnie. Tym bardziej, że można tu miło spędzić czas. A z każdego punktu tej części miasta widoczne są góry.

Popatrzmy zatem na Jelenią Górę i Jeleniogórzan. W katalogu wystawy czytamy słowa Jana Foremnego:

Miasto Jelenia Góra, jak przystało na stolicę regionu, wielokrotnie było już fotografowane i przedstawiane na różne sposoby. A to jako „Moja Ameryka” (wystawa Wojciecha Zawadzkiego), a to jako efekt eksploracji fotograficznej najpopularniejszego „deptaka” miasta, jakim jest „Ulica 1 Maja” (Wojciech Zawadzki), lub jego przeróżne, często niepozorne i umykające uwadze detale, tj. Jelenia Góra – elementy architektury (Andrzej Cyna). Albo też pokazujące zwykłe miejsca, których urok dzisiaj wydobywają kadry uchwycone przed laty pokazane w cyklach pn. „Pamięć miasta. Jelenia Góra 1958” (Jerzy Wiklendt), bądź też „Pamięć miasta. Jelenia Góra. Fotografie z ostatniej dekady XX wieku” (Ewa Andrzejewska), lub eksponując „Miasto nasze, a w nim…” (Ryszard Literacki i Konrad Przezdzięk) – by wspomnieć chociażby tych kilka wystaw autorskich z ostatnich lat. […]

Kto obserwuje ten konkurs („Jelenia Góra i Jeleniogórzanie”) od lat wie, że uczestniczą w nim zarówno jego stali „bywalcy”, jak i nowicjusze. Tym razem w gronie tegorocznych laureatów nagród głównych znajduje się zeszłoroczny uczestnik, który wtedy uzyskał wyróżnienie, a dwaj pozostali to debiutanci w tym konkursie. Niech ten ich sukces sprawi, że z jeszcze większą uwagą będą fotografować Jelenią Górę, nabywać przez to doświadczenia, które może zaowocować dla nich wystawą autorską o naszym mieście – kto wie? Jest to trudne wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania. Laureatom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów na niwie fotograficznej.

W katalogu znajdziemy podziękowania, jakie złożył władzom miasta, sponsorom, jurorom i uczestnikom w tym przedsięwzięciu Prezes JTF – Tadeusz Bilozor:

Trzynasta edycja konkursu jak przystało na „13” może jednym przyniosła „pecha” i rozczarowanie, innym „laury” zwycięstwa i sukcesy w postaci nagród. Ale tak jest co roku, bo takie są prawidła konkursów. Sadzę, że mimo wszystko w przyszłym roku frekwencja w naszym jeleniogórskim konkursie będzie nie mniejsza niż w tegorocznym, czego życzę sobie jako komisarzowi konkursu i przyszłym uczestnikom. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich podtrzymaliśmy formułę, że oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych, każdy z uczestników jest reprezentowany minimum jednym zdjęciem, co pozwala na zaprezentowanie się wszystkim uczestnikom konkursu.

Konkurs ten nie miałby racji bytu, gdyby nie wsparcie finansowe Władz Miasta; dzięki temu można było uhonorować najlepszych autorów.

Zatem kieruję słowa podziękowania do: Prezydenta Miasta, za patronat i wsparcie finansowe; Jurorów, za sprawne i profesjonalne ocenianie; Sponsorów upominków rzeczowych, co dało możliwość usatysfakcjonowania większej liczby uczestników konkursu, którzy nie znaleźli się w puli nagród i wyróżnień; Pani Prezes Przedsiębiorstwa Turystycznego „Karkonosze” w Jeleniej Górze za stworzenie odpowiednich warunków do wielogodzinnej pracy Jury; Portalowi internetowemu „Jelonka” z pomoc w upowszechnieniu naszego konkursu.

Jury konkursu:

  • Janina Hobgarska – artysta fotograf, członek ZPAF, dyrektor BWA w Jeleniej Górze – Przewodnicząca Jury
  • Janusz Nagórny – przedstawiciel Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jelenia Góra
  • Konrad Przezdzięk – dziennikarz, fotoreporter, redaktor naczelny tygodnika „Jelonka”

Przyznano następujące nagrody:

  • I nagroda (600 zł) – za cztery zdjęcia pt.: „Z pozdrowieniami od…”Jelenia… Dziura”, „Garnizonowe postacie”, „Noc z Neptunem” dla Grzegorza Babij
  • II nagroda (400 zł) – za pięć zdjęć pt.: „Polska B”, „Dwa światy”, „Upiększanie rzeczywistości”, „Jesień”, „Tacy sami a rynna między nami” – dla Marka Wasilewskiego
  • III nagroda (300 zł) – za zestaw czterech zdjęć pt.: „Dowody na istnienie I, II, III, IV” dla Wojciecha Wojciechowskiego.

Pięć równorzędnych wyróżnień otrzymali:

  • Piotr Mikołajczak – za cztery zdjęcia pt.:”Rzeczywistość I, II, III”, „Trud życia
  • Alicja Kołodziejczyk – za dwa zdjęcia pt.: „Retrospekcja II i III”
  • Robert Ignaciak – za pięć zdjęć pt.: „Sport jelonkowy I, II, III, IV” i „Cięcie wąsa – zakład”
  • Robert Witakowski – za cztery zdjęcia pt.: „EKS – osobistości II, III, IV” i „Jeleń jeleniogórski”
  • Tatiana Cariuk – za sześć zdjęć pt.: „Jarmark staroci I, II, III, IV, V” i „Artysta i jego dzieło”.

Nagrodę młodzieżową (200 zł) otrzymał:

  • Maciek Przemyk – za pięć zdjęć pt.: „Gracjan – Jelenia Góra B I, II, III, IV” i „Porządkowy”.

W podsumowaniu konkursu Jury zauważa i pozytywnie ocenia tendencję użycia fotografii do budowy narracji przekazywania osobistych poglądów, postaw, stosunku do zjawisk społecznych oraz pamięci historycznej związanej z miastem. Godne podkreślenia jest pokazanie różnorodnych aspektów inspirującej roli miasta w komponowaniu fotograficznych kadrów. jury doceniło rozsądek wykorzystania nowoczesnych technik fotograficznych i znaczącą obecność fotografii czarno białej.