Kamienna wzbiera, czy będzie powódź?

Poziom wody w Kamiennej stale się podnosi, nawet o 5 cm w ciągu pół godziny – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jelenia Góra. – Przekroczył już stan pogotowia przeciwpowodziowego o 15 centymetrów.

Nie jest wykluczone, że jeszcze dzisiaj na Kamiennej zostanie wprowadzony alarm przeciwpowodziowy. O godz. 14.30 do stanu alarmowego brakowało zaledwie 2 centymetrów (poziom wody wynosił 198 cm).

– Dzwoniłem do kolegów z zarządzania kryzysowego w Piechowicach, tam stan rzeki jest stabilny – powiedział nam o godz. 14.30 Włodzimierz Belta.
Od kilku godzin trwa napełnianie suchych zbiorników przeciwpowodziowych na Kamiennej i Wrzosówce. To zbiorniki Sobieszów oraz Cieplice.

– Na Wrzosówce ustawiliśmy szandory czyli deski, które nie dopuszczają do wypływu wody z koryta rzeki – mówi naczelnik. – Ustaliliśmy już dyżury z MPGK oraz Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną. To dwa przedsiębiorstwa, które w takich sytuacjach wydzielają siły i środki, przygotowują worki z piaskiem. Jeśli sytuacja będzie się pogarszała, wystąpimy do dyrektora Aresztu Śledczego o wsparcie nas swoimi siłami, odwołamy się też do społeczeństwa.

W których miejscach jest szczególnie niebezpiecznie? Tradycyjnie przy ul. Ludowej oraz Mieszka I w Cieplicach. Przy tej drugiej miasto rozwinie rękawy przeciwpowodziowe, które zabezpieczą przed zalaniem cmentarza i ulicy.

Na razie jednak nie ma co się obawiać powodzi. Do podtopień w Cieplicach dochodzi, kiedy poziom wody w Kamiennej przekracza 230 cm. Jak na razie jest bliski przekroczenia 200 cm. Sytuacja ulegnie poprawie, kiedy zmieni się pogoda. Jak wynika z obserwacji radarów, największa ulewa ma zakończyć się za ok. 2 godziny.

Stabilna sytuacja na razie jest jedynie na Bobrze, gdzie stan ostrzegawczy przekroczony jest zaledwie o 8 centymetrów.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz