Na Śnieżce zawiniły spoiny

Dziennikarze Gazety Wrocławskiej dotarli do ekspertyzy komisji badającej powody zawalenia się w marcu balustrady budynku obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Specjaliści z nadzoru budowlanego orzekli, że główną przyczyną było niewłaściwe wykonanie spoin w prętach konstrukcyjnych.

Zdaniem Ryszarda Kosierba, szefa oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, mogło to być spowodowane innymi normami obowiązującymi przed 35 laty, gdy powstawało obserwatorium.

Z tą opinią nie zgadza się prof. Waldemar Wawrzyniak, jeden z dwóch projektantów budynku na Śnieżce.
– Po 35 latach nie sposób stwierdzić, że spoiny były główną przyczyną katastrofy – uważa prof. Wawrzyniak. – Najłatwiej winą obarczyć autorów obliczeń konstrukcyjnych, którzy już nie żyją.

Profesor twierdzi, że powodów mogło być kilka, a wszystkie się skumulowały. Najważniejsze, to nieusuwanie z obserwatorium ton śniegu i lodu oraz brak okresowych przeglądów budowlanych.
– Eksperci zalecili wzmocnienie konstrukcji nośnej i zabezpieczenie górnego dysku – mówi Łukasz Legutko z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Prace remontowe już się rozpoczęły. Za ok. 600 tys. zł zostanie odbudowana balustrada. Będzie identyczna, jak stara, lecz zostanie wykonana z lepszych materiałów.
– Spieszymy się, żeby zamontować ją przed zimą – mówi Ryszard Kosierb.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym chce również wyremontować Drogę Jubileuszową na Śnieżkę, aby bez problemu wwieźć na górę nową konstrukcję. Drogą Jubileuszową mogą poruszać się turyści piesi oraz auta, które mają zezwolenie od KPN (goprowcy, leśnicy itp). Remont będzie polegał na wyrównaniu kostki nawierzchni i wzmocnieniu poboczy.

Do obserwatorium powrócili już meteorolodzy. – Ulokowaliśmy się ze sprzętem w pomieszczeniach środkowego talerza – mówi Piotr Krzaczkowski, kierownik obserwatorium.
Otwarte dla turystów są już oba szlaki prowadzące na szczyt z Domu Śląskiego. Czynna jest też restauracja.

Mariusz Junik – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz