Ostra Góra – Bozanovsky Spicak

Trasa wycieczkowa Ostra Góra – Božanovsky Špičák

Przebieg trasy pozwala na zapoznanie się z bardzo ciekawą, południową częścią Broumovskich Ścian (Broumovské stěny). Na trasie zgrupowania ciekawych form skalnych i najwyższy szczyt tej części Gór Stołowych – Božanovsky Špičák. Wycieczka łatwa i nie wymagająca większego wysiłku. Trasa mało uczęszczana (szczególnie poza sezonem).

Za początek trasy przyjąłem przejście graniczne w Ostrej Górze. Ze względu na spore oddalenie od punktów wyjściowych opisanych w polskich trasach, konieczne się stało ustalenie leżącego bliżej Broumovskich Ścian miejsca. Do Ostrej Góry najwygodniej dojechać samochodem (brak komunikacji PKS) lub skorzystać z transportu mikrobusowego z Kudowy Zdroju. Można też dojść pieszo z Pasterki (szlak zielony), lub Karłowa (droga jezdna). Należy mieć na uwadze, że przejście w Ostrej Górze jest czynne w porze dziennej i przeznaczone wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Droga asfaltowa z Karłowa jest w kiepskim stanie, ale możliwa do przejechania (stan na maj 2000r.).

W wędrówkach po Broumovskich Ścianach warto uwzględnić północną, bardzo ciekawą jej część. Jednak ze względu na oddalenie od polskiej granicy, punktem wyjściowym do ich penetracji mogą być jedynie miejscowości czeskie np. Police nad Metuji.

Granicę w Ostrej Górze przekraczamy z reguły nie zaczepiani przez celników. Po niecałym kilometrze marszu drogą jezdną, osiągamy pierwsze zabudowania wsi Machovská Lhota. Po następnym kilometrze wędrówki między zabudowaniami i minięciu odchodzących w prawo szlaków zielonego i żółtego, dochodzimy do pierwszych zabudowań Machova. Skręcamy ostro w prawo na gruntową drogę wraz ze znakami czerwonymi.

Z tego miejsca, idąc dalej szosą, możemy po 10 minutach dojść do centrum Machova. Znajduje się tu sklep spożywczy, w którym można się zaopatrzyć we wszystko co potrzebne (czynny tylko do 16:30).

Idziemy szlakiem czerwonym łagodnie pnącą się w górę drogą. Po kilkunastu minutach dochodzimy do miejsca, gdzie droga zagłębia się w las. Tu węzeł szlaków. Szlak czerwony krzyżuje się z żółtym. Opuszczamy drogę i skręcamy w lewo, wraz ze szlakiem żółtym.

Szlaki piesze w masywie Broumovskich Ścian są bardzo dobrze oznakowane i naprawdę trudno tam pobłądzić. Trzeba jednak pamiętać, że wędrując tu poza sezonem z reguły nie spotkamy nikogo.

Szlak żółty pnie się zakosami dość stromo w górę. Po pół godzinie dochodzimy do pierwszej grupy skał o bardzo ciekawych kształtach, a po pół kilometrze do następnej. Ścieżka prowadzi nas teraz między skałkami, po prawie poziomym terenie. Po kilometrze osiągamy dużą skałę, z drugiej strony której znajduje się punkt widokowy. Możemy stąd podziwiać widok na Božanovsky Špičák (773 m.n.p.m.) i Szczeliniec. Można przez nieuwagę to miejsce przeoczyć, gdyż trzeba nieco zejść z prowadzącego nas szlaku przy specjalnym wymalowanym na skale znaku (kółko z kropką w środku). Z tego miejsca po kilku minutach, wygodniejszą już opadającą łagodnie w dół ścieżką, dochodzimy do węzła szlaków przy Pańskim Krzyżu. Tu na śródleśnym placu znajduje się miejsce odpoczynku. Krzyżują się tu szlaki żółty, czerwony i zielony.

Po przeciwnej stronie placu rozpoczyna się, oznakowana żółtymi znakami, okrężna trasa pod Božanovským Špičákem. Liczy ona około 1 km. i jest najpiękniejszym fragmentem całej wycieczki. Ścieżka prowadzi nas między bardzo ciekawymi formami skalnymi. Niektóre z nich posiadają własne nazwy np. Wielbłąd (Velbloud), Jaszczurka (Varan), Kot (Kočka), Kaczka (Kačenka), czy Wiewiórka (Veverka) i szereg innych. Na trasie punkt widokowy z widokiem na Szczeliniec, a także leżące w dole Bažanov i Radków.

Po powrocie do punktu wyjścia, czyli skrzyżowania Pański Krzyż, schodzimy szlakiem zielonym w dół. Po 15 minutach dochodzimy do szlaku czerwonego na skrzyżowaniu nazwanym Przy Zabitym (U zabitého). Teraz około kilometra drogą w dół wraz z czerwonymi paskami. Dochodzimy do miejsca na skraju lasu skąd zeszliśmy na szlak żółty i rozpoczęliśmy wchodzenie na Broumovskie Ściany. Skręcamy w lewo na szlak żółty i zakosami wchodzimy na zalesione zbocze. Po chwili wychodzimy z lasu i łagodnie w dół łąką do widocznych zabudowań Machowskiej Lhoty. Po dojściu do szosy w lewo i do przejścia Ostra Góra.

www.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz