Szczeliniec Wielki zachwyca każdego

Nie ma u nas drugiej takiej góry. Szczeliniec Wielki zachwyca każdego. Ta góra jest jakby wyjęta z filmów o Dzikim Zachodzie. Niepowtarzalny szczyt mógłby być symbolem Dolnego Śląska. Prezentujemy finalistów plebiscytu na symbol Dolnego Śląska. Dziś – Szczeliniec Wielki.

Taras na Szczelińcu Wielkim

Rozmowa z Januszem Komórkiem, ratownikiem wałbrzysko-kłodzkiej grupy GOPR.

Szczeliniec Wielki to bardzo charakterystyczna góra Dolnego Śląska. Zamiast stromego lub kopułowatego zwieńczenia, ma płaski jak stół szczyt. Czy to wystarczający powód, by została symbolem województwa?

Rzeczywiście, nie ma u nas drugiej takiej góry. Ten płaski szczyt trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Jest wyjątkowy. Tylko ta jedna góra jest powszechnie rozpoznawalna przez mieszkańców i turystów, choć wznosi się zaledwie 919 m nad poziom morza . Ale wystarczy jedno spojrzenie i już wiadomo, że to Szczeliniec Wielki. Pod tym względem przewyższa Ślężę, Śnieżnik, a nawet Śnieżkę, bo nie ma na Dolnym Śląsku innej tak charakterystycznej góry, jakby wyjętej z filmów o Dzikim Zachodzie. Myślę, że to wystarczający powód, by uznać ją za symbol Sudetów i całego województwa.

Jest ich masa: od ułożonych na początku XIX w. schodów prowadzących na górę, przez fantastyczne formy skalne przypominające ludzi i zwierzęta do labiryntu, w którym, jeśli zboczy się ze szlaku, można zabłądzić. Wchodząc na Szczeliniec, widzimy m.in. kamiennego małpoluda, wielbłąda i słonia. Dzięki tak wielu atrakcjom, Szczeliniec jest oblegany przez turystów niemal cały rok. Na szczycie znajduje się schronisko: to podobno jedna z najstarszych baz turystycznych w Polsce.

I to dodatkowy atut góry. Zbudowano je w stylu tyrolskim ponad 150 lat temu. Gościli tu m.in. król pruski Wilhelm II, wybitny poeta Johann Wolfgang Goethe i John Quincy Adams, szósty prezydent Stanów Zjednoczonych. Widok z tego schroniska aż dech zapiera.

Szczeliniec Wielki to też ulubione miejsce goprowców…

Bardzo często organizujemy w Karłowie, u podnóża góry, zawody dla ratowników. To idealne miejsce do ćwiczenia górskiej wspinaczki i znakomita baza do narciarstwa biegowego. W tym roku, oprócz tras do biegania w stylu klasycznym i łyżwą, działa też wypożyczalnia biegówek.

Ważne głosy

W finale plebiscytu punkty liczymy od nowa. Można głosować na zaprezentowane poniżej obiekty: Śnieżka, zamek Książ, Ostrów Tumski we Wrocławiu, wrocławski Rynek, Hala Ludowa we Wrocławiu, wrocławski ogród zoologiczny, kościół Wang w Karpaczu, Wambierzyckie Sanktuarium Maryjne, zamek Czocha, Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, zamek Chojnik, opactwo Lubiąż, wiadukt w Bolesławcu, Twierdza Kłodzka, zamek Bolków, Stadion Olimpijski we Wrocławiu, pomnik Fredry we Wrocławiu, stawy milickie, Szczeliniec Wielki.

Nazwę wpisujemy albo na kuponie z gazety „Polska-Gazeta Wrocławska”, albo wysyłamy esemes o treści: gw.symbol.nazwa symbolu.imie nazwisko (bez polskich znaków) na numer 7101. Koszt: 1,22 zł z VAT. Co miesiąc do wygrania są interesujące nagrody.

Romuald Piela – POLSKA Gazeta Wrocławska

Dodaj komentarz