Wielkanocne wyprawy na Zamek Chojnik

Obowiązkowym punktem programu dla turystów odwiedzających Jelenią Górę, jest wyprawa na Chojnik – średniowieczną warownię na wysokiej górze, skąd urokliwe krajobrazy na całą Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze oraz inne okalające miasto pasma górskie.

Zamek Chojnik w Sobieszowie

Gospodarzem piastowskiego obiektu jest Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, organizujące co roku ogólnopolski Rycerski Turniej Kuszniczy o „Złoty Bełt”.

W Wielkanoc 12 kwietnia zamek Chojnik jest zamknięty, a czynna jedynie kawiarenka obiektu – od godz. 12. do 17.
W Poniedziałek Wielkanocny – jak w niedzielę, czyli zamek i restauracja zapraszają od godz. 10. do 17. Ostatnie wejścia na zwiedzanie zamku – tylko do godz. 15.30.

Miejsca noclegowe (16 miejsc), należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem!

Malowniczo położony na stromej skale zamek, będący obecnie w obrębie Jeleniej Góry – stoi na 627 metrowej górze, opierając się od południa na skałach Piekielnej Dolny. Warownia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

W drugiej połowie XIII wieku książę legnicki Bolesław Rogatka wzniósł na szczycie góry Chojnik dwór myśliwski. Rozbudował go zamieniając w zamek jego syn Bolko I Surowy książę jaworski na rubieżach którego znajdowały się Karkonosze.

Bolko II Mały, ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku (po kądzieli wnuk Władysława Łokietka), wybudował tu w latach 50. XIV wieku kamienną warownię. Wdowa po księciu oddała siebie i zamek Gotsch Schoffowi, późniejszemu założycielowi jednego z najpotężniejszych rodów szlacheckich na Śląsku – Schaffgotschów.

Na dziedzińcu warowni ustawiono pręgierz, datowany na rok 1410. Mniej więcej w tym samym czasie (ok. 1405 r.), nowy właściciel ufundował kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny, którą dobudowano w formie wykusza nad bramą wjazdową.
W 1560 roku powstała wydłużona północna basteja i główna brama z mostem zwodzonym, a mury wzbogacono renesansową attyką.

We wnętrzu góry nie można było wybić studni, więc wykuto w granicie – trzy skalne cysterny zbierające wodę deszczową.
W 1675 roku zamek spłonął od pioruna, aby od tego czasu pozostać już tylko zabytkową, choć nadal ważną strategicznie ruiną.

Chojnik jest ponoć jedynym nigdy niezdobytym zamkiem w całej Europie, ponieważ ani ataki husyckie, ani najazd Szwedów – nie doprowadziły do jego upadku.
O Chojniku w 1872 pisał w swoim wierszu pt. „W zwaliskach” polski poeta, historyk i dziennikarz – Adam Chodyński.

Od XIX wieku w baszcie północnej znajduje się – schronisko turystyczne.

Z Chojnikiem wiąże się legenda księżniczki Kunegundy, o której rękę starało się wielu zacnych rycerzy. Aby wypróbować ich odwagę, harda panna zażądała, aby każdy objechał w pełnej zbroi i na koniu – niebezpieczne mury zamkowe. Śmiałkowie jednak ginęli, spadając w przepaść, a co mądrzejsi rezygnowali zawczasu. Wielu jednak straciło życie, aż do czasu, gdy na zamek wjechał rycerz z Krakowa, który spodobał się Kunegundzie. Chciała dla niego zrezygnować nawet ze śmiertelnej próby. Dumny śmiałek podjął jednak wyzwanie i szczęśliwie objechał w zbroi na rumaku mury zamkowe. Rozległy się fanfary, a księżniczka wybiegła, aby rzucić mu się na szyję. Rycerz zarzucił jej jednak okrucieństwo i odjechał. Kunegunda nie mogąc znieść wstydu i upokorzenia – sama rzuciła się z murów w podzamkową przepaść.

Jedną z największych, turystycznych atrakcji zamku jest wędrówka wąskimi kamiennymi schodkami na szczyt wieży zamkowej, będącej odkrytą platformą widokową, z której można podziwiać unikalne piękno karkonoskich krajobrazów i przyrody.

Równie wielką atrakcją jest wcześniejsze dojście na szczyt góry, na której stoi średniowieczna warownia. Jeden ze szlaków prowadzi, bowiem przez szczeliny skalne, dość trudne do sforsowania.

Na zamek najlepiej dojść z Sobieszowa, mając do dyspozycji trzy szlaki. Najłatwiejszym jest czerwony szlak, lecz godne polecenia to szlak czarny przez Zbójeckie Skały lub zielony prowadzący przez Piekielną Dolinę. Na górze działa schronisko dysponujące restauracją oraz miejscami noclegowymi.

Do zwiedzania zamku nie trzeba zamawiać przewodnika, bo jego rolę spełnia informacja medialna, której można wysłuchać na głównym dziedzińcu odpoczywając na ławkach po dość forsownym górskim podejściu.

Szczegóły trasy:

z Sobieszowa (przez most na Wrzosówce koło kościólka św. Marcina), dojście ok. 1h w zależności od wybranego szlaku:

  • szlak czerwony: łagodne podejście lub do wyboru trochę trudniejsza trasa przez Piekielną Dolinę
  • szlak czarny: strome podejście przez Zbójeckie Skały z krótkim podziemnym tunelem, wzdłuż szlaku – ścieżka dydaktyczna, na której zamieszczono informacje o florze i faunie Karkonoskiego Parku Narodowego.
  • szlak zielony: łagodny szlak przez Piekielną Dolinę, forsowniejsze podejście znajduje się tuż pod zamkiem, kamiennymi schodami otoczonymi urwiskiem.

Imprezy:

  • od 22 do 23 sierpnia 2009 godz. 10. – XX RYCERSKI TURNIEJ KUSZNICZY O ZŁOTY BEŁT ZAMKU CHOJNIK.
    Impreza rycerska na teranie ruin Zamku Chojnik, podczas której rozegrany zostanie XX, jubileuszowy Rycerski Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik z udziałem bractw rycerskich z całej Polski.

Zamek można zwiedzać od miesiąca lutego do końca listopada, od godz. 10. – czynne jest schronisko turystyczne z restauracją i miejscami noclegowymi.

www.nj24.pl

Dodaj komentarz