Zamek Hruby Rohozec

Zamek Hrubý Rohozec

Na północno – zachodnim krańcu Turnova, na prawym brzegu Izery, jakby strzegąc jednej z bram prowadzących do Czeskiego Raju wznosi się zamek Hruby Rohozec, jeden z najważniejszych oraz najstarszych zabytków w regionie miasta Turnov. Hruby Rohozec powstał około roku 1280 jako gotycki zamek obronny. Od wschodu i południa chroniły go skalne, strome zbocza, z pozostalych stron otoczony był fosą. W bramie wjazdowej zachowaly sie do dziś relikty mostu zwodzonego, po ktorym niegdyś wjeżdząło się do warowni. Wystrój tej bramy, wraz z herbami, pochodzi z początku XVI wieku.

Najcenniejszym elementem architektury dziedzińca jest późnogotycki balkon z 1516 roku. Stanowi on pozostałość z pierwszej wielkiej przebudowy Hrubego Rohozca. Ponownie zamek został przebudowany na początku XVII wieku. O renesansowym charakterze tych działań swiadczą arkady przeciwnej strony dziedzińca, zamurowane w trakcie ostatniej empirowej przebudowy w roku 1822, która zakończyła przekszałcenia obiektu i nadała mu jego obecny wygląd.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Hruby Rohozec został przejęty przez państwo czechosłowackie i, po wykonaniu niezbednych prac adaptacyjnych, udostępniony do zwiedzania. Kilkudziesięciominutową trasę , jaką pod opieką przewodników, przemierzają po zamkowych wnętrzach turyści podzielić można ze wzgledu na zgromadzone eksponaty na dwa etapy; pierwszy, gdzie prezentowane jest autentyczne wyposażenia zamkowych sal i drugi; ilustrujacy zmieniające się style i mody w architekturze i sztuce uzytkowej.

Po zwiedzeniu zamkowych wnętrz warto również poswięcić chwilę na spacer alejami niewielkiego parku krajobrazowego otaczajacego Hruby Rohożec. Zgromadzono w nim okazy drzew miejscowych oraz zagranicznych, oraz drobne elementy architektury urozmaicające przechadzkę. Pierwotnie Hruby Rohozec był zamkiem obronnym otoczonym fosą i dopiero po jej zasypaniu w czasie kolejnej przebudowy zamku na terenie wokółzamkowym utworzony został w XIX wieku park, w którym znajduja się liczne romantyczne elementy, na przykład; pomniki, rzeźby Świętej Barbary i Świętego Wacława. Można też odwiedzić grotę, sztuczną jaskinię położoną nad skalnym urwiskiem.

Dodaj komentarz